Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash boshqarmasi xodimlari attestatsiyadan o'tkazildi
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 19-oktabrdagi tegishli qarori bilan, mansabdor shaxslar nazorat qiluvchi organ tomonidan uch yilda kamida bir marta attestatsiyadan oʻtkazilishi belgilangan boʻlib, bugun "Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi" davlat muassasasida Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash boshqarmasi mutaxassislari oʻrnatilgan tartibda attestatsiyadan oʻtkazildi.
Maʻlumot uchun, Oʻzbekiston Respulbikasi Prezidentining 2023 yil 20-iyundagi 197-son qarori bilan tasdiqlangan Sogʻliqni saqlash vazirligi tizimidagi muassasalarni qayta tashkil qilish dasturiga muvofiq, farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash yoʻli bilan davlat tomonidan boshqarishni taʻminlash SSV huzuridagi "Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi" davlat muassasasiga yuklatilgan.
Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi boshqarma boshligʻi Kamolxon Abduraximov, “Radiks” farmatsevtika kompaniyasi direktori Abdugʻofur Karimov, Iqtisodiyot va moliya ishlari boʻyicha Markaz direktori oʻrinbosari Shoyadbek Vasiyev hamda muassasa mutaxassislari ishtirokida boʻlib oʻtgan attestatsiyada Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash boshqarmasining 24 nafar xodimi tadbirkorlik subyekti faoliyatini tekshirish huquqini berish yuzasidan attestatsiyadan oʻtkazildi.
Taʻkidlash foiz, mazkur attestatsiya Muassasaning tadbirkorlik subyekti faoliyatini tekshiruvchi xodimlar malakasi va professionallik darajasini baholash, shuningdek, ularning nazorat organi faoliyatiga hamda tadbirkorlik subyekti faoliyatini tekshirishga taalluqli qonunchilik talablariga rioya etilishi uchun masʼuliyatini oshirish maqsadida oʻtkazildi.

Сотрудники отдела фармацевтического лицензирования прошли аттестацию
Соответствующим решением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 19 октября 2022 года установлено, что должностные лица должны проходить аттестацию в надзорном органе не реже одного раза в три года в установленном порядке в государственном учреждении «Центр безопасности фармацевтической продукции».
Для информации, в соответствии с программой реорганизации учреждений системы Министерства здравоохранения, утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 20 июня 2023 года № 197, для обеспечения государственного управления фармацевтической деятельностью лицензирование закрепленного за учреждением «Центра безопасности фармацевтической продукции» при Минздраве.
В аттестации приняли участие глава Торгово-промышленной палаты Узбекистана Камолхан Абдурахимов, директор фармацевтической компании «Радикс» Абдугофур Каримов, заместитель директора Центра по экономическим и финансовым вопросам Шоядбек Васиев и специалисты учреждения. 24 сотрудникам отдела фармацевтического лицензирования предоставлено право проверки деятельности субъекта хозяйствования, пройдена аттестация.
Следует отметить, что данная аттестация проведена в целях оценки уровня квалификации и профессионализма сотрудников, проверяющих деятельность субъекта предпринимательства и повышения их ответственности за соблюдение требований законодательства, связанных с деятельностью контролирующего органа и проверкой.