“Гвайфеназин" siropi yurtimizda davlat roʼyxatidan oʼtkazilmagan
Jahon sogʼliqni saqlash tashkiloti Hindistonning “QP PHARMACHEM LTD” kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan  "Гвайфенезин" siropining (GUAIFENESIN SYRUP TG SYRUP) sifatsiz seriyasi boʼyicha ogohlantirish eʼlon qildi.
Maʼlum qilinishicha, “Гвайфенезин” siropining sifatsiz partiyasi Marshall orollari va Mikroneziya (Federativ Shtatlari) hududida aniqlangan. Аvstraliyaning Tibbiy buyumlar nazorati boshqarmasi laboratoriyasida oʼtkazilgan tahlillar natijasiga koʼra, “GUAIFENESIN SYRUP TG SYRUP” preparti tarkibida mumkin boʼlmagan miqdorda dietilenglikol va etilenglikol yot aralashmalari borligi qayd etilgan.
Maʼlumot uchun, “Гвайфенезин” preparati balgʼam koʼchiruvchi vosita boʼlib, uning nafas yoʼllaridan chiqarib yuborilishini yengillashtirish va yoʼtalni kamaytirish uchun qoʼllaniladi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, JSST suyuq dori shakllarini, xususan, siroplarni ishlab chiqaruvchilar propilenglikol, polietilenglikol, sorbit va/yoki glitserin kabi yordamchi moddalarni oʼz ichiga olgan tegishli preparatlarni ishlab chiqarishdan oldin ushbu yordamchi moddalarning tarkibida etilenglikol va dietilenglikol aralashmalari mavjudligini tekshirishni tavsiya etmoqda.
Sogʼliqni saqlash vazirligi huzridagi “Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish davlat markazi” JSSTning 4/2023-sonli xabarnomasida eʼlon qilingan mazkur “Gvayfenazin” siropi (GUAIFENESIN SYRUP TG SYRUP) va uni ishlab chiqaruvchi “QP PHARMACHEM LTD” kompaniyasining boshqa dori preparatlari Oʼzbekiston Respublikasida davlat roʼyxatidan oʼtkazilmaganligini hamda yurtdoshlarimiz bu borada xavotirga tushmasliklarini bildiradi.
Hozirgi kunda dunyoda sirop bilan bogʼliq dietilenglikol va etilenglikol kontaminatsiyasi holatida yuzaga kelayotgan salbiy oqibatlarning oldini olish maqsadida Sogʼliqni saqlash vazirligi tomonidan mamlakatimiz hududiga kirib kelayotgan dori preparatlarining sifat nazorati yanada kuchaytirilgan.
Hurmatli yurtdoshlar!
Dori vositalarini qoʼllash chogʼida nojoʼya reaktsiyalar aniqlanganda zudlik bilan Sogʼliqni saqlash vazirligining “Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish davlat markazi”ga murojaat qiling.
Quyidagi havolada koʼrsatilgan shakldagi xabarnomani farmakonadzor@ssv.uz elektron pochtasiga yoki 100002, Toshkent sh., Ozod koʼchasi, K. Umarov tor koʼchasi, 16-uy manziliga joʼnating.

Сироп "Гвайфеназин" не имеет государственной регистрации в нашей стране
Всемирная организация здравоохранения опубликовала предупреждение о некондиционной партии сиропа "Гвайфенезин" (GUAIFENESIN SYRUP TG SYRUP), производителем которого является индийская компания “QP PHARMACHEM LTD”.
Как сообщается, некондиционная партия выявлена на территории Маршалловых островов и Микронезии(Федеративные Штаты). По результатам анализов, проведенных в лабораториях Управления за изделиями медицинского назначения Австралии, в составе препарата “GUAIFENESIN SYRUP TG SYRUP” было обнаружено недопустимое количество примесей диэтиленгликоля и этиленгликоля.
Для справки: "Гвайфенезин" является отхаркивающим средством, которое применяется для уменьшения заложенности в груди и облегчения симптомов кашля.
Исходя из вышесказанного, ВОЗ настоятельно рекомендует производителям жидких лекарственных форм, в частности сиропов, в которых содержатся такие вспомогательные вещества, как пропиленгликоль, полиэтиленгликоль, сорбит и/или глицерин, перед производством соответствующих лекарственных препаратов исследовать данные вспомогательные компоненты на наличие примесей, в частности примесей этиленгликоля и диэтиленгликоля.
Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан сообщает, что сироп "Гвайфеназин" (GUAIFENESIN SYRUP TG SYRUP), указанный в предупреждении ВОЗ №4/2023, и другие лекарственные препараты компании “QP PHARMACHEM LTD” не имеют государственной регистрации в Республике Узбекистан, и просит наших соотечественников не волноваться по этому поводу.
В настоящее время Министерством здравоохранения усилен контроль за качеством ввозимых на территорию нашей страны лекарственных препаратов с целью предотвращения негативных последствий на фоне наблюдающихся в мире случаев диэтиленгликольной и этиленгликольной контаминации, связанных с сиропом.
Уважаемые соотечественники!
Если Вам стало известно о нежелательных явлениях, возникших в процессе применения лекарственных препаратов, незамедлительно обратитесь в Государственный центр экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники при Министерстве здравоохранения.
Заполните и отправьте форму карты сообщения, указанную в ссылке, на E-mail: farmakonadzor@ssv.uz или по адресу: 100002, г.Ташкент, ул. Озод, проезд К.Умарова, 16.