“Dok-1 Maks” tabletka va sirop dori vositalari bilan bog‘liq vaziyat o‘rganilmoqda
Ijtimoiy tarmoqlarda Samarqand shahridagi dorixonalardan xarid qilingan “Dok-1 Maks” tabletka va sirop dori vositalarini qabul qilgandan so‘ng bemorlarda turli nojo‘ya taʼsirlar kuzatilgani haqida xabarlar tarqaldi.
Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi ushbu vaziyatni darhol nazoratga oldi. Bemorlar ahvolini o‘rganish va holat sabablarini aniqlash maqsadida tezkor mutaxassislar guruhi tuzildi.
Uning tarkibiga agentlik hamda Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish Davlat markazining malakali mutaxassislari kiritildi.
Samarqanddagi dorixonalardan xarid qilingan Hindistoning Marion Biotech Pvt. Ltd kompaniyasiga tegishli “Dok-1 Maks” tabletka va limon va asal taʼmli sirop dori vositalari o‘rnatilgan tartibda ekspertizadan o‘tkazilmoqda. Laboratoriya tahlillari yakunlangach, uning natijalari haqida eʼlon qilinadi.
Ushbu dori vositalarining yurtimizdagi savdosi 2022 yil 22 dekabrdan vaqtincha to‘xtatildi va bu haqda “Quramax Medical” MCHJ tomonidan realizatsiya qilingan tashkilotlarga xabar yuborildi.

Изучается ситуация, связанная с лекарственными средствами в виде таблеток и сиропа "Doк-1 Maкс"
В социальных сетях распространилась информация о том, что после приема больными лекарственных средств "Док-1 Макс" в форме таблеток и сиропа, купленных в аптеках города Самарканда, у них наблюдалось непредвиденное нежелательное явление - анурия.
Агентство по развитию фармацевтической отрасли незамедлительно взяло эту ситуацию под контроль. В целях изучения состояния больных и выяснения причин случившегося, создана оперативная группа. В ее состав входят квалифицированные специалисты Агентства, а также ГУП "Государственный центр по экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники".
Лекарственные средства "Док-1  Макс" в  форме таблеток и сиропа с вкусом меда компании Marion Biotech Pvt.Ltd (Индия), купленные в аптеках Самарканда, проходят экспертизу в установленном порядке.
Продажа данных лекарственных средств в нашей стране временно приостановлена с 22 декабря 2022 года и со‌ответствующее уведомление об этом направлено всем организациям, кому были реализованные выше указанные лекарственные средства со стороны ООО "Quramax Medical".