Samarqandda dori vositalarini raqamli markirovkalash bo‘yicha uchrashuvlar bo‘lib o‘tmoqda
Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi huzuridagi “Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish Davlat markazi”ning Dori vositalari va tibbiy buyumlarni raqamli markirovkalash bo‘limi mutaxassislari xizmat safari bilan Samarqand viloyatida bo‘lib turishipti.
Tashrif davomida Samarqand viloyatida dori vositalari va tibbiy buyumlarni ishlab chiqaruvchi va ularning ulgurji realizatsiyasi bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlik subyektlari vakillari bilan uchrashuvlar tashkil qilinmoqda.
Kuni kecha "Samarkand England Eco-Medical" MCHJ, "Integro DD" MCHJ, “Bionica” MCHJ chet el korxonasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvlarda yurtimizda dori vositalari va tibbiy buyumlarni majburiy raqamli markirovkalash tartibiga o‘tish hamda olib borilayotgan ishlar samaradorligini oshirish, shu bilan birga mazkur tizimiga o‘tish borasida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muammolar o‘rganildi va tadbirkorlarga markirovkalashning ahamiyati haqida keng qamrovli tushuntirish berib o‘tildi.

В Самарканде проходят встречи по цифровой маркировке лекарственных средств
Специалисты Отдела цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения Государственного центра экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники Агентства по развитию фармацевтической отрасли находятся в служебной командировке в Самаркандской области.
В ходе поездки организуются встречи с представителями хозяйствующих субъектов, занимающихся производством и оптовой реализацией лекарственных средств и изделий медицинского назначения в Самаркандской области.
В ходе встреч, проведенных на днях в иностранных предприятиях ООО «Samarkand England Eco-Medical», ООО «Integro DD», ООО «Bionica», были изучены процессы перехода на систему обязательной цифровой маркировки лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также меры по повышению эффективности реализуемой работы в данном направлении. Были также рассмотрены проблемы, которые могут возникнуть в процессе перехода на данную систему, и даны подробные разъяснения предпринимателям о значении маркировки.