Farmatsevtika sanoatidagi korruptsiyaga qarshi kurash
Korrupsiya - shaxsning oʻz mansab yoki xizmat mavqyeidan shaxsiy manfaatlarini yoxud oʻzga shaxslarning manfaatlarini koʻzlab moddiy yoki nomoddiy naf olish maqsadida qonunga xilof ravishda foydalanishi, xuddi shuningdek bunday nafni qonunga xilof ravishda taqdim etish;
Korrupsiyaga oid xuquqbuzarlik - korrupsiya alomatlariga ega boʻlgan, sodir etilganligi uchun qonun hujjatlarida javobgarlik nazarda tutilgan qilmish;
Manfaatlar toʻqnashuvi - shaxsiy (bevosita yoki bilvosita) manfaatdorlik shaxsning mansab yoki xizmat majburiyatlarini lozim darajada bajarishiga taʼsir koʻrsatayotgan yoxud taʼsir kursatishi mumkin boʻlgan hamda shaxsiy manfaatdorlik bilan fuqarolarning, tashkilotlarning, jamiyatning yoki davlatning xuquqlari va qonuniy manfaatlari oʻrtasida qarama-qarshilik yuzaga kelayotgan yoki yuzaga kelishi mumkin boʻlgan vaziyat.
Korrupsiyaga qarshi kurashishning asosiy prinsiplari quyidagilardan iborat: qonuniylik; fuqarolar xuquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarining ustuvorligi; ochiqlik va shaffoflik; tizimlilik; davlat va fuqarolik jamiyatining hamkorligi; korrupsiyaning oldini olishga doir chora-tadbirlar ustuvorligi; javobgarlikning muqarrarligi.
DORI VOSITALARI TOVAR AYLANMA ZANJIRIDAGI KORRUPSIYA
Farmatsevtika yoʻnalishining barcha zanjir boʻgʻinlarida  ilmiy izlanishlar va ishlanmalardan boshlab dori vositalarini yetkazib berishgacha boʻlgan jarayonda quyidagilar kuzatiladi.
Ushbu zanjirning barcha boʻgʻilarini tahlil  qilish (tekshirib chiqish) va har bir bosqichda qanday korrupsion  xatar borligini koʻrib chiqish zarur :
• ILMIY TADQIQOT VA ISHLANMALAR BOSQICHIDA
• ISHLAB CHIQARISH BOSQICHIDA
• REGISTRATSIYA VA SERTIFIKATSIYA BOSQICHIDA
Korrupsiya bilan kurashishda eng yuqori natijalarga erishish uchun faqat Davlat organlarining emas, balki barcha insonlarning va jamoat tashkilotlarining harakatlari birlashishi zarur.
Antikorrupsion siyosat bu sohadagi muammolarni yuzaga chiqarishi va dori vositalari muomalasining barcha bosqichlarida shaffoflikni taʼminlash kerak.
Antikorrupsion siyosatni amalga oshirishda xalqaro farmatsevtik tashkilotlar, mahalliy ishlab chiqaruvchilar va aholining birdamligi asosiy boʻlib hisoblanadi.
Asossiz ravishda ishning  bajarilish muddatini choʻzib yuborish,  taʼmagirlik, poraxoʻrlik va korrupsiyaga oʻrtakashlik qilish qonun boʻyicha jazolanadi.

Борьба с коррупцией в фармацевтической отрасли
Коррупция - незаконное использование лицом своего должностного или служебного положения с целью получения материальной или нематериальной выгоды в личных интересах или в интересах иных лиц, а равно незаконное предоставление такой выгоды;
Коррупционное правонарушение - деяние, обладающее признаками коррупции, за совершение которого законодательством предусмотрена ответственность;
Конфликт интересов - ситуация, при которой личная заинтересованность (прямая или косвенная) влияет или может повлиять на надлежащее исполнение лицом должностных или служебных обязанностей и при которой возникает либо может возникнуть противоречие между личной заинтересованностью и правами и законными интересами граждан, организаций, общества или государства.
Основными принципами противодействия коррупции являются: законность; приоритетность прав, свобод и законных интересов граждан; открытость и прозрачность; системность; взаимодействие государства и гражданского общества; приоритетность мер по предупреждению коррупции; неотвратимость ответственности.
Коррупция в товаропроводящей цепи лекарственных средств
Коррупция в фармацевтической отрасли существует во всех звеньях цепи – от научных  исследований и разработок до распределения стимулирования сбыта лекарственных средств.
Важно проанализировать все звенья этой цепи и какие коррупционные риски существуя на каждом этапе:
• НА ЭТАПЕ ИССЛЕДОВАНИЙ И РАЗРАБОТОК, НА ЭТАПЕ ПРОИЗВОДСТВА
• НА ЭТАПЕ РЕГИСТРАЦИИ И СЕРТИФИКАЦИИ
Для достижения максимального эффекта при профилактике по борьбе с коррупцией необходимы общие усилия не только государственных органов, но и всех граждан и общественных организаций.
Антикоррупционная политика должна выявлять существующие проблемы и способствовать прозрачности контроля за обращением лекарственных средств на всех этапах.
При реализации антикоррупционной политики играет важную роль сотрудничество с международными фармацевтическими организациями, отечественными производителями и населением.
Необоснованное, исскуственное продление сроков исполнения работ заказчика, оказывание посредничества взяточничеству и коррупции наказывается законом.