Agentlik tomonidan “Yaxshi ishlab chiqarish amaliyoti - GMP” hamda “Yaxshi distribyutorlik amaliyoti - GDP” standartlari ishlab chiqildi
18.10.2018 18532
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 18 dekabridagi “Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish agentligi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida”gi993-sonli qaroriga asosan Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish agentligiga “Yaxshi ishlab chiqarish amaliyoti - GMP”, “Yaxshi distribyutorlik amaliyoti - GDP”, “Yaxshi saqlash amaliyoti - GSP”, “Yaxshi klinika amaliyoti - GCP”, “Yaxshi laboratoriya amaliyoti - GLP”, “Yaxshi dorixona amaliyoti - GPP” xalqaro standartlar talablariga muvofiqligi boʻyicha audit oʻtkazish va tegishli xulosa va/yoki sertifikatlar berishni tashkil etish yuklatilgan.
Qaror ijrosini taʼminlash maqsadida Agentlik tomonidan “Yaxshi ishlab chiqarish amaliyoti - GMP” hamda “Yaxshi distribyutorlik amaliyoti - GDP” standartlari ishlab chiqildi.
Ishlab chiqilgan standartlar Oʻzbekiston Respublikasining Davlat standratlari OʻzDSt 2766:2018 “Yaxshi ishlab chiqarish amaliyoti - GMP” va OʻzDSt 2764:2018 “Yaxshi distribyutorlik amaliyoti - GDP” koʻrinishida Oʻzbekiston standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish agentligi (“Uzstandart” agentligi) tomonidan 2018 yil 5 oktyabrda 05-987-sonli Qaror bilan roʻyxatga olindi va joriy qilindi.

Разработаны стандарты «Надлежащая производственная практика – GMP» и «Надлежащая дистрибьюторская практика – GDP»
18.10.2018 18523
Согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 18 декабря 2017 года №993 «Об организации деятельности Агентства по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан» на Агентства по развитию фармацевтической отрасли возложена организация проведения аудита фармацевтических предприятий на соответствие требованиям международных стандартов «Надлежащая производственная практика – GMP», «Надлежащая дистрибьюторская практика – GDP», «Надлежащая практика хранения – GSP», «Надлежащая клиническая практика – GCP», «Надлежащая лабораторная практика – GLP», «Надлежащая аптечная практика – GPP» и выдача соответствующих заключений и/или сертификатов.
Во исполнение Постановления Агентством по развитию фармацевтической отрасли были разработаны стандарты «Надлежащая производственная практика – GMP» и «Надлежащая дистрибьюторская практика – GDP».
Разработанные стандарты зарегистрированы и введены в действие Постановлением Узбекского агентства стандартизации, метрологии и сертификации (агентство «Узстандарт») за №05-987 от 5 октября 2018 года в виде Государственных стандартов Республики Узбекистан O’zDSt 2766:2018 «Надлежащая производственная практика – GMP» и O’zDSt 2764:2018 «Надлежащая дистрибьюторская практика – GDP».