Giyohvandlik va psixotrop moddalarning kengaytirilgan ro'yxati
Vazirlar Mahkamasining 27 oktabrdagi qarori bilan giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va ularning prekursorlari taqiqlangan va muomalada bo'lishi taqiqlangan ro'yxatlar o'zgartirildi, deb xabar berdi Norma.uz.
Taqiqlangan giyohvandlik vositalari ro'yxati 238 tadan 265 tagacha, muomalada cheklanganlari 51 tadan 53 taga ko'paytirildi. Muomalada bo'lgan psixotrop moddalar soni 4 taga (81 tadan 85 taga), prekursorlar - ga ko'paydi. 3 (26 dan 29 tagacha) ...
Prezident 22 -oktabrda imzolagan qonun giyohvandlik vositalarining analoglari bilan noqonuniy ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash, sotish va boshqa harakatlar uchun jinoiy javobgarlikni nazarda tutgan.
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 27 oktyabrdagi 878 -sonli "Vazirlar Mahkamasining 2015 yil 12 noyabrdagi 330 -sonli qaroriga o'zgartirishlar kiritish to'g'risida" gi qarori. giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va prekursorlarning O'zbekiston Respublikasi hududi, shuningdek ularning aylanishini nazorat qilish "".

Расширены перечни наркотических и психотропных веществ
В списки запрещенных и ограниченных в обороте наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров внесены изменения постановлением Кабинета Министров от 27 октября, сообщила Norma.uz.
Список запрещенных наркотических средств расширен с 238 до 265 позиций, ограниченных в обороте — с 51 до 53. Ограниченных в обороте психотропных веществ стало на 4 больше (увеличение с 81 до 85 позиций), а прекурсоров — на 3 (с 26 до 29 позиций).
Законом, подписанным президентом 22 октября, введена уголовная ответственность за незаконное изготовление, приобретение, хранение, сбыт и другие действия с аналогами наркотических средств.
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №878 от 27 октября 2018 г. "О внесении изменений в постановление Кабинета Министров от 12 ноября 2015 г. №330 "О совершенствовании порядка ввоза, вывоза и транзита через территорию Республики Узбекистан наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также контроля за их оборотом"".