Ta'kidlash joizki, mamlakatimizda sog'liqni saqlash tizimini isloh qilish chora -tadbirlari natijasida ixtisoslashtirilgan tibbiy xizmat ham tubdan yangilanmoqda. Prezidentning 2017 yil 20 iyundagi "2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasi aholisiga ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam ko'rsatishni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi farmoni buning muhim huquqiy asosidir.Республиканский специализированный научно-практический кардиологический центр
Hujjat doirasida Respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy -amaliy kardiologiya markazi faoliyati takomillashtirilmoqda. Zamonaviy binoning foydalanishga topshirilishi kardiologiya fanining ilmiy va amaliy faoliyatini yanada kengaytirish uchun asos bo'lib xizmat qildi. Bemorlarni klinik va funktsional tekshirishning yangi tizimi uchun xalqaro standartlarga javob beradigan tizim yaratilgan. Endilikda bemorlar bitta binoda ko'rikdan o'tishlari mumkin: funktsional diagnostika bo'limida EKG, ECHOKG, VEM, yugurish yo'lakchasi testi, HMECG kabi yuqori texnologiyali xonalar, shuningdek rentgen, genetik tahlil va ma'muriyat xonalari ishlaydi.
Ikkinchi qavatda 20 o'rinli interventsion aritmologiya bo'limi, barcha qulayliklarga ega rentgen operatsion bo'limi joylashgan. Uchinchidan, interventsion kardiologiya va rentgen endovaskulyar jarrohlik bloki mavjud. Ular jahon tibbiyotida qo'llaniladigan barcha interventsion jarrohlik operatsiyalarini bajarishlari mumkin.
Davlat yangi bino qurish uchun 20 milliard so'mdan ortiq mablag 'ajratdi. Shu bilan birga, eng zamonaviy yuqori sifatli xorijiy qurilish va kosmetika materiallari ishlatilgan. O'rnatilgan "CIAT" shamollatish tizimi chet eldan olib kelingan va qishda va yozda xonada bir xil haroratni saqlashga imkon beradi, uni toza havo bilan to'ldiradi. Ikki kishilik xonalar keng, engil va qulay. Funktsional bemor yotoqlarini ko'chirish mumkin.
Binoni zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlash uchun katta mablag 'va xorijiy sarmoyalar ajratilgan. Xususan, Germaniyaning KFW banki tomonidan ajratilgan 3,5 million evrolik ssudaga Philips Allura Xper FD20 markali universal angiografik uskunalar, elektrofizyologik tekshiruvlar uchun BARD tizimi, harakatlanuvchi angiografik uskunalar, radiochastota generatori va boshqalar o'rnatildi. -texnik qurilmalar.
Shuningdek, binoda Toshkent vrachlar malakasini oshirish institutining kardiologiya bo'limi uchun o'quv xonalari, majlislar zali, kutubxona, kardiologiya muzeyi, o'quv xonalari mavjud. Bu bizga fan va tibbiyot yutuqlarini takomillashtirish, ularni amaliyotda qo'llash imkonini beradi.
- Yurak -qon tomir kasalliklarining oldini olish, ularni erta aniqlash va samarali davolash jahon tibbiyotining dolzarb vazifasidir, - deydi Respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy -amaliy kardiologiya markazi direktori, akademik Ravshanbek Qurbonov. - Yangi binoning foydalanishga topshirilishi bizga bu yo'nalishdagi eng muhim vazifalarni bajarish imkoniyatini beradi. Endi yangi binoda yurak -qon tomir kasalliklarining oldini olish, ularni tizimli asosda tashxislash va davolash bilan birga, yiliga mingdan ortiq bemorga koronar angiografiya va stentlash operatsiyalarini bajarishimiz mumkin. Bu usul eng o'tkir yurak -qon tomir kasalligi hisoblangan mikard infarktining oldini oladi. Markazda yuqori texnologiyali usullar muvaffaqiyatli bajarilmoqda - murakkab yurak ritm buzilishlari uchun radiochastotali ablasyon va yurak blokirovkasi tezligi.
Shubhasiz, dolzarb vazifa yuqorida ko'rsatilgan usullarni hududlarda amaliyotga joriy etishdir. Bu yo'nalishdagi ishlar allaqachon olib borilmoqda. Jumladan, Respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy -amaliy kardiologiya markazining Namangan filialida, Xorazm, Farg'ona, Buxoro, Samarqand, Navoiy viloyatlari, Qoraqalpog'iston Respublikasi tibbiyot muassasalarida koronar angiografiya va stentlash operatsiyalari allaqachon o'tkazilmoqda.
Markazda yangi zamonaviy bino qurilishi bilan diagnostika va davolashning sifati va samaradorligi oshadi. Interventsion kardiologiya yutuqlaridan foydalanish yangi bosqichga ko'tariladi. Bu chora -tadbirlar inson manfaatlari yo'lida amalga oshirilayotgan islohotlar samaradorligini oshirishda, aholining sog'lom va yuqori umr ko'rishiga erishishda muhim omillardir.

Теперь в год будет проводиться более тысячи сложных кардиохирургических операций
Следует отметить, что в результате мер по реформированию системы здравоохранения в нашей стране коренным образом обновляется и специализированная медицинская служба. Важной правовой основой в этом служит постановление Президента от 20 июня 2017 года “О мерах по дальнейшему развитию специализированной медицинской помощи населению Республики Узбекистан на 2017-2021 годы”.
Республиканский специализированный научно-практический кардиологический центр
В рамках документа совершенствуется деятельность Республиканского специализированного научно-практического кардиологического центра. Сдача в эксплуатацию современного здания послужила основой для дальнейшего расширения научно-практической деятельности в сфере кардиологии. Ибо создана новая система проведения клинического и функционального обследования пациентов, отвечающая международным стандартам. Теперь пациенты могут проходить обследования в одном здании: отделении функциональной диагностики действуют такие высокотехнологичные кабинеты с ЭКГ, ЭХОКГ, ВЭМ, Тредмил тест, ХМЭКГ, а также кабинеты рентгена, генетического анализа и администрация.
На втором этаже находятся отделение интервенционной аритмологии на 20 мест, блок рентгеновой операции со всеми удобствами. На третьем функционируют блок интервенционной кардиологии и рентгеновой эндоваскулярной хирургии. В них можно проводить все интервенционные хирургические операции, применяемые в мировой медицине.
На строительство нового здания государство выделило более 20 миллиардов сумов. При этом использованы самые современные высококачественные зарубежные строительные и косметические материалы. Установленная вентиляционная система “CIAT” привезена из-за рубежа и позволяет зимой и летом сохранять одинаковую температуру в помещении, наполняет его чистым воздухом. Двухместные палаты просторны, в них светло и уютно. Функциональные кровати для пациентов можно передвигать.
Для оснащения здания современной технологией выделены большие средства и иностранные инвестиции. В частности, на кредитные средства в размере 3,5 миллиона евро, выделенные немецким банком KFW, установлены универсиальное ангиографическое оборудование марки “Philips Allura Xper FD20”, система “BARD” для электрофизиологических обследований, передвигающееся ангиографическое оборудование, радиочастотный генератор и другие высокотехнологичные аппараты.
В здании также предусмотрены учебные кабинеты кафедры кардиологии Ташкентского института усовершенствования врачей, зал заседаний, библиотека, музей кардиологии, комнаты просвещения. Это позволяет совершенствовать достижения науки и медицины, применять их на практике.
— Предотвращение сердечно-сосудистых заболеваний, их ранее выявление и эффективное лечение являются актуальной задачей мировой медицины, — говорит директор Республиканского специализированного научно-практического кардиологического центра, академик Равшанбек Курбанов. — Сдача в эксплуатацию нового здания дает нам возможность выполнять самые важные задачи в этом направлении. Теперь в новом здании наряду с профилактикой сердечно-сосудистых заболеваний, их диагностикой и лечением на системной основе мы можем проводить в год у более одной тысячи пациентов операции коронарографии и стентирования. Данный метод предотвращает инфаркт микарды, считающийся самым острым сердечно-сосудистым заболеванием. В центре уже успешно выполняется еще высокотехнологичные методы — радиочастотная аблация при сложных сердечных аритмиях и электрокардиостимуляция при сердечных блокадах.
Несомненно, актуальной задачей являетя внедрение в практику вышеперечисленных методов в регионах. В данном направлении работа уже ведется. В частности, в Наманганском филиале Республиканского специализированного научно-практического кардиологического центра, в медицинских учреждениях Хорезмской, Ферганской, Бухарской, Самаркандской, Навоийской областей, Республики Каракалпакстан уже проводятся операции коронарографии и стентирования.
С возведением нового современного здания в центре повысится качество и эффективность диагностики и лечения. На новый этап выйдет использование достижений интервенционной кардиологии. Эти меры являются важными факторами повышения эффективности реформ во имя интересов человека, достижения здорового и высокого уровня продолжительности жизни населения.