Dekabr oyiga qadar O'zbekistonda dori vositalari va tibbiy buyumlarni sotib olish va etkazib berish bo'yicha portal va mobil ilovalar ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Bu Prezident Shavkat Mirziyoyevning farmatsevtika sanoatini 14 fevraldagi farmonida ko'zda tutilgan.
Sog'liqni saqlash vazirligi bilan birgalikda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan ishlab chiqiladigan portal va ilovalar, shuningdek, dorixonalarning joylashishini aniqlash imkonini beradi, shu bilan birga ularning litsenziyalari haqidagi ma'lumotlar asosiy ko'rsatkich sifatida aks ettiriladi.
Hujjatda, shuningdek, 1 aprelga qadar butun O'zbekiston bo'ylab ijtimoiy dorixonalarni joylashtirishni tasdiqlash belgilab qo'yilgan. Chekka tumanlarda ijtimoiy ahamiyatga ega dori -darmonlar Damas minivenlariga asoslangan ko'chma dorixonalar tomonidan etkazib beriladi.
Davlat tibbiyot muassasalari va ijtimoiy dorixonalarda dori vositalari va tibbiy buyumlarni ro'yxatga olishning avtomatlashtirilgan tizimi joriy etiladi. Bundan tashqari, mamlakatda buxgalteriya hisobi va hisobotini avtomatlashtirish, shuningdek, dori va tibbiy asbobni aniqlash uchun maxsus markirovka tizimini joriy etish taklif qilinmoqda.
Dori -darmonlar bilan ta'minlashda aholining muammolarini o'rganish va bartaraf etish uchun Jamoat komissiyasi tuzilmoqda. Har 10 kunda komissiya aholining farmatsevtika sanoati ishi, fuqarolarga, ayniqsa, ijtimoiy himoyaga muhtoj va qiyin ahvolda yashash sharoitlari haqidagi fikrlari va tavsiyalarini o'rganish uchun hududlarga safar qiladi. mintaqalar, ijtimoiy ahamiyatga ega va arzon dori -darmonlar bilan.
Shuningdek, komissiya vazifalariga giyohvand moddalar narxini oshirib yuborish va boshqa huquqbuzarliklarni sodir etish sabablari va shartlarini aniqlash va ularni prokuratura bilan birgalikda tezda bartaraf etish kiradi.
Hujjatdan ko'rinib turibdiki, Sog'liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika sanoatini rivojlantirish agentligi direktori Z. Dusanov va uning birinchi o'rinbosari M. Dusmuratov "ishdagi jiddiy kamchiliklar va to'g'ri tashabbus ko'rsatmagani" uchun lavozimidan ozod etildi. .

Лекарства можно будет покупать через интернет
Портал и мобильные приложения для покупки и доставки лекарств и медицинских изделий планируется запустить в Узбекистане до декабря. Это предусмотрено постановлением Президента Шавката Мирзиёева об ускоренном развитии фармацевтической отрасти от 14 февраля.
Портал и приложения, которые будут разработаны Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Министерством здравоохранения, также позволят определять местоположение аптек, при этом в качестве основного индикатора будет отражаться информация о наличии у них лицензий.
Документ также предписывает до 1 апреля утвердить дислокацию социальных аптек по всему Узбекистану. В отдаленных местностях социально значимые лекарства будут доставляться передвижными аптеками на базе минивэнов Damas.
В государственных медучреждениях и социальных аптеках будет внедрена автоматизированная система учета лекарственных средств и медицинских изделий. Кроме того, предлагается ввести в стране систему специальных маркировок, позволяющих автоматизировать процесс учета и отчетности, а также идентифицировать лекарственное средство и изделие медицинского назначения.
Создается Общественная комиссия по изучению и устранению проблем населения в обеспечении лекарствами. Каждые 10 дней комиссия будет выезжать в регионы, чтобы изучать мнения и рекомендации населения относительно работы фармацевтической отрасти, состояние дел по обеспечению граждан, особенно социально уязвимых и проживающих в труднодоступных регионах, социально значимыми и доступными лекарственными средствами.
В обязанности комиссии также входит выявление причин и условий завышения стоимости лекарств и совершения других правонарушений и оперативное их устранение совместно с органами прокуратуры.
Как следует из документа, за «серьезные недостатки в работе и отсутствие должной инициативы» от занимаемых должностей освобождены директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения З. Дусанов и его первый заместитель М. Дусмуратов.